נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

5 המצאות ישראליות מקום המדינה ועד היום

נורת רעיון דלוקה

ישראל ידועה כמדינת הייטק בשנים האחרונות, אך למעשה החל מקום המדינה, המציאו תושבי הארץ המצאות הנוגעות לכל תחומי החיים, אשר תפקידן לשפר את איכות החיים של תושבי המדינה, שהייתה בתחילת דרכה שברירית ופגיעה מאוד.

חלק גדול מן ההמצאות הישראליות נגעו בתחום הביטחוני, אך התפשטו ברחבי העולם, כמו תת מקלע עוזי, קרב מגע ועוד, אך חלק גדול מההמצאות שנולדו במדינה המיוחדת הזו שיפרו ומשפרות את איכות החיים של אנשים בכל העולם, כך תפקיד מנהל חדשנות בארגונים מעולם לא היה נוח יותר. לפניכם כמה דוגמאות על קצה המזלג.

 

קרב מגע

עוד לפני קום המדינה היה צורך באמצעי לחימה מגוונים, שיסייעו ליישוב היהודי הצעיר להתגונן בפני התקפות של גורמים שונים.

אימי שדאור ליכטנפלד, פיתח את השיטה לאחר שירותו בצבא האנגלי, שם למד טכניקות לחימה ללא נשק. את הטכניקה שפיתח הביא לארץ ולימד את לוחמי ההגנה.

עם קום המדינה, אימי מונה לתפקיד מדריך ראשי לכושר גופני בצה"ל והמשיך לפתח את הטכניקה, המוכרת עד היום בתור "קרב מגע" שתפוצתה גדלה והולכת ברחבי העולם עם השנים.

 

דודי שמש

ישראלים רבים לא יודעים זאת, אבל דודי השמש הומצאו בישראל בשנת 1955 על ידי דר' צבי תבור.

הוא השתמש ברעיון קיים ופיתח אותו לכדי מוצר שהפך משמעותי וחיוני לבתי אב רבים ברחבי העולם.

דוד שמש מאשר חימום של מים באמצעות אנרגיה סולרית, מאפשר חיסכון בחשמל ומספק מענה לכל מדינה בעולם שיש בה הרבה שמש וצורך לחסוך בחשמל.

 

טפטפות

הצורך הוא אבי ההמצאה וגם בתחום ההשקיה ישראל הייתה זקוקה לפתרון גאוני, שיאפשר השקיה חסכונית ויעילה, תוך הגנה על בריאות הצמח.

בשנת 1959 פיתח שמחה בלאס, שהיה המהנדס הראשי של היישוב העברי לפני קום המדינה, את שיטת ההשקיה שאיפשרה לחקלאים בכל אזורי הארץ לעסוק בגידולים חקלאיים באופן מוצלח.

השיטה כמובן יוצאה לרחבי העולם וכיום משמשת חקלאים בכל חלקי הגלובוס.

 

דיסק און קי

טכנולוגיה גאונית המאפשרת אחסון כמות עצומה של מידע וקבצים מכל הסוגים בתוך אביזר קטן בשנת 1999. הטכנולוגיה ממשיכה להתפתח ולספק נפחי אחסון גדולים, ככל שעולה הצורך באחסון של קבצים שונים עם צמיחת השימוש באינטרנט ומחשבים.

 

מובילאיי

מערכת התרעה מפני סכנות בנהיגה שפותחה בישראל. מובילאיי מובילה בניתוח ועיבוד מידע המסייעת למניעת תאונות דרכים ועד לפיתוח של מערכת נהיגה אוטונומית לרכב. החברה הוקמה בשנת 1999 בישראל ונמכרה במרץ 2017 לאינטל תמורת 15.3 מיליארד דולר. בשלב הבא מתכננים פיתוח של מכונית אוטונומית על בסיס הטכנולוגיה הקיימת.

 

לסיכום

לא הזכרנו את ווייז, הדפוס הדיגיטלי, משחק הטאקי, תוכנת ICQ ששינתה את עולם התקשורת, עגבניות שרי, דלקן ועוד אינספור המצאות ישראליות גאוניות ומעוררות גאווה שפותחו כאן בארץ הקודש.

כמובן שהיד עוד נטויה והמצאות גאוניות מתפתחות כאן בכל רגע נתון. נותר רק להמתין ולראות אילו הפתעות נוספות טומן בחובו שוק הסטארט אפ הישראלי.

 

רעיון בסמארטפון
IDEA
אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא מדור עסקים
מהי בעילה אסורה בהסכמה
מהי בעילה אסורה בהסכמה

מתוך כלל העבירות בישראל ״בעילה אסורה בהסכמה״ היא עבירת מין חמורה מאוד. במקרים רבים התוקף חושב שמדובר במעשה לגיטימי,

זירת פשע
מה ההבדל בין רצח להריגה?

מערכות המשפט במדינות שונות מתמודדות עם מגוון רחב של עבירות בתחום הפלילי, כשבראשן נמצאת עבירת הרצח ועבירת ההריגה. אמנם