נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מתי לשון הרע נחשב לעבירה פלילית?

הכפשות הנחשבות לעבירה פלילית

לשון הרע מייצג לעיתים אינטראקציה מורכבת בין המשפט האזרחי והפלילי ויש חשיבות מכרעת להבנה מתי לשון הרע מסלים מבעיה אזרחית לעבירה פלילית. המעבר מעניין אזרחי לפלילי תלוי במרכיבים ספציפיים המעצימים את אופי ההשמצה, ומשפיעים לא רק על הפרט אלא פוטנציאלית על הציבור בכללותו

תרחישים שכדאי להכיר

לשון הרע הופך לעבירה פלילית בנסיבות מסוימות, אשר תלויות במידה רבה בכוונה מאחורי לשון הרע ובהשפעה החברתית הרחבה יותר שיש להוצאת הדיבה.

הנה כמה תרחישים שבהם לשון הרע עלול להפוך לעבירה פלילית:

  1. הפרעה ציבורית: אם האמירה המכפישה עלולה לעורר אי סדר ציבורי או מאיימת על ביטחון הציבור, היא חוצה לתחום של התנהגות פלילית. זה יכול לכלול מצבים שבהם הכפשה מובילה להתפרעויות, הפרות סדר ציבוריות בקנה מידה גדול או מהווה סכנה לביטחון הציבור.

  2. פגיעה חמורה במוניטין: בעוד שמעשי לשון הרע רבים עלולים לפגוע במוניטין של אדם, לשון הרע פלילי כולל בדרך כלל אמירות שלא רק פוגעות במוניטין אלא גם מובילות לתוצאות משמעותיות אחרות, כגון אובדן פרנסה או נידוי חברתי חמור. לשון הרע חייב להיות בעל אופי שלא רק משפיל אדם בעיני החברה, אלא עושה זאת תוך התעלמות חד משמעית מהאמת.

  3. כוונה לגרום נזק חמור: הפליליות של לשון הרע קשורה לרוב לכוונתו של המשמיץ. אם ניתן להוכיח שהמוציא לשון הרע פעל בזדון ביודעו שהמידע שקרי, או פעל באדישות פזיזה באשר לאמיצות האמירה לשון הרע עלול להיחשב מעשה פלילי. הסיבה לכך היא שהפעולה כרוכה בכוונה מכוונת לפגוע בשמו הטוב של הנפגע ולגרום לו עוגמת נפש או נזק.

  4. שימוש בערוצים ציבוריים להגדלת ההשפעה: לשיטת הפרסום יש תפקיד קריטי בהשמצה פלילית. כפי שיודע כל עורך דין לשון הרע שימוש בטלוויזיה, רדיו או אינטרנט, לשידור תוכן מכפיש יכול להיחשב פלילי, אם יוכח שערוצים אלה שימשו כדי להבטיח שההכפשה הגיעה לקהל גדול יותר.

 

מהם השלבים בתביעה?

בתחילה, על בית המשפט לקבוע אם התוכן שפורסם עומד בקריטריונים המחמירים של לשון הרע לפי אמות מידה מסוימות. זה כולל הערכה האם התוכן פורסם במידה מספקת כדי להיחשב כ"פורסם" לפי החוק, והאם הייתה לו ההשפעה הנדרשת להכתים את המוניטין של הנפגע בצורה חמורה. בחינת הדברים מביאה בחשבון את ההשלכות של הפרסום ואת המשמעות שלו מבחינת התובע.

כך בודקים את מהות הפרסום

אם נקבע כי התוכן מהווה לשון הרע, בית המשפט בוחן את מהות הפרסום ואת הכוונה העומדת מאחוריו. אם הפרסום ייחשב בזדון וללא כל הגנה חוקית כגון תחת הגנת "אמת דיברתי" או אינטרס ציבורי לשון הרע עלול להיחשב פלילי. בנוסף, כדאי לדעת שההגנות שעלולות לפטור מישהו מאחריות אזרחית, אינן פוטרות אותו בהכרח מאחריות פלילית אם מתגלה כוונת זדון.

מתי לשון הרע נחשב לעבירה פלילית

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עוד מידע
זירת פשע
מה ההבדל בין רצח להריגה?

מערכות המשפט במדינות שונות מתמודדות עם מגוון רחב של עבירות בתחום הפלילי, כשבראשן נמצאת עבירת הרצח ועבירת ההריגה. אמנם