הארקת יסוד – איך זה עובד?

הארקת יסוד היא הארקה ביטחונית וחשובה שנמצאת בכל בית כיום, מתחת לקורות היסוד. הארקה למעשה מעבירה את הזרם החשמלי המיותר והעודף אל האדמה, דרך הארקת היסוד. כך נמנעת התחשמלות ושריפה, כי הזרם העודף מובל אל הקרקע ונפטרים ממנו במקום שיפרוץ דרך החשמל הביתי, ישרוף או יעשה נזקים. מדובר בכלי חשוב לבית המגן עליכם מסכנות רבות, לכן אי ביצוע נכון של הארקה או תקלה בה, הם מסוכנים ועשויים לגרור התחשמלות ולא לתפקד כביטוח מספק נגד בעיות חשמל ושריפות. לפניכם הכל על הארקת יסוד – איך זה עובד?

 

מה היא בדיוק הארקת יסוד?

הארקת יסוד היא אמצעי בטחוני למנוע שריפות, התלקחויות והתחשמלות בבית שלכם. הארקת היסוד מובילה את החשמל אל הקרקע, אל מתחת ליסודות הבית. לכן במידה ויש תקלה בהארקה נרגיש לרוב את הרטט והחשמל שמשפיע על כל תשתיות הבית והצינורות שביסודותיו. ההארקה מבטיחה בעצם שבמידה ויש עודף של חשמל או בעיה בזרם החשמלי שעלול להביא להתלקחות או להתחשמלות – הזרם העודף יועבר דרך ההארקה אל יסודות הבית והקרקע.

עם כל החשיבות שלה והדרך בה היא יכולה להציל אותנו במקרים מסוכנים ולעזור לנו – אי קיומה או פגימותה, הם בהתאם מסוכנים ובעייתיים. מערכת חשמל בלי הארקה זו מערכת חשמל שמחשמלת כל כמה זמן ולא משתלטת על ויסות החשמל באופן הראוי לשימוש בני אדם.

 

מה המבנה של הארקת יסוד ולמה היא מחוברת?

הארקת היסוד עברה גלגולים עם השנים, ולמעשה ישנם מספר דרכים לבצע אותה, כאשר כל דרך שמקשרת בינה לבין חומרים מבודדים או שאינם חשופים לבני אדם, עוזרת וטובה. בעבר הייתה ההארקה מחוברת אל צינורות המים, שהוליכו חשמל כי היו ממתכת – אך ברגע ששינו אותם לצינורי פלסטיק היה צריך למצוא פתרון אחר עבור הארקה.

לכן כיום ההארקה בבתים משומשת לרוב על ידי הארקת יסוד שמובילה את החשמל אל הברזלים ביסודות הבניין במעמקי האדמה. כדי ליצור את ההארקה, מקשרים בינה לבין קורות היסוד – הברזלים שבמעמקי תשתית הבית, ועושים זאת על ידי ריתוך. כך החשמל עובר באופן אחיד אל הקרקע, ושם נכלה.

 

מה מביא להארקת יסוד פגומה ומה הסכנה בכך?

הארקת יסוד פגומה מסכנת את כלל דיירי הבית ומכשיריו, מאחר וברגע וישנו צורך בהארקה ובהובלת אנרגיה החוצה כדי שלא תחשמל, תשרוף ותסכן את הדיירים, אלה נחשפים לסכנה גדולה. תקלות בחשמל ועודף חשמל אלה דברים שקורים הרבה וכל כלי מעט ישן ותקול עשוי לגרום לסכנה ממשיך ברגע שאין הארקה ותמיכה. הסיבות לפגמים בהארקה ותקלות בה הן רבות, למשל:

  • ריתוך פגום של ההארקה, שלא מעביר טוב את החשמל אל יסודות הבית המתכתיים.
  • ניתוק חוט ההארקה בגלל שיפוץ או עבודות בית שונות בתשתיות הבית.
  • גניבת כבלי הארקה והעלמתם.

 

מנורת חשמל

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
כיסה מרופד
כללי
כסאות בר הם פריטים הכרחיים בכל בית

ארוחות משפחתיות הן חלק בלתי נפרד משגרת יומה של כל משפחה, וכשהדירות הולכות וקטנות – כסאות בר הופכים לפריטים הכרחיים בכל בית. לא תמיד יש מקום לפינת אוכל מלאה, וכדי

טיולים ואטרקציות
טיול קרוואנים – מאיפה מתחילים?

שוקלים לצאת לטיול קרוואנים אולם לא יודעים מהיכן להתחיל? באמצעות האתר המוביל בישראל תוכלו לתכנן טיול מושלם במינימום של מאמץ. כל הפרטים – במאמר הבא טיול קרוואנים – דרך מעולה

אנשי שרות
3 שיטות להדברת טרמיטים

למרות שלא הרבה ישראלים מכירים את המזיק הזה או שמעו על טרמיטים בישראל, הם יכולים להפוך לתופעה מאוד לא נעימה אם הם יגיעו אליכם הביתה. טרמיטים עושים נזק רב לרהיטים

מטבח פתוח לבן ונוצץ
אוכל
מטבח פתוח – מה זה?

בשנים האחרונות ישנה התפתחות עצומה בעולם הקולינריה. המון אנשים למדו לאכול אוכל שבעבר לא היה קיים במטבח הישראלי, הם נפתחו לטעמים ולצורות בישול, ולכן המטבח היה צריך להתאים ולהתפתח יחד