ואסלב ניז’ינסקי – רוקד לאלוהים

מהרגע שבו ניז’ינסקי (Vaslav Nijinsky) החל להופיע על בימת המחול ב-1907 והוא רק בן 17 שנים, החלה להרקם אגדה שסיפרה על רקדן אלוהי. ניז’ינסקי היה רקדן בעל יכולת וירטואוזית עוצרת נשימה. הקשב המוסיקאלי שלו היה מושלם וכמו השתלב בהתאמה מלאה עם נפשו. רגשותיו ומפעם ליבו תאמו למלודיה. מהירות תזוזותיו תאמה למיקצב וכתוצאה מכך הועצמה יכולת הביטוי האישי שלו. יכולת ההבעה הריגשית של ואסלב ניז’ינסקי הייתה גדולה עד כי השחקנים ברוסיה ראו בו גדול השחקנים הרוסיים והמוסיקאים ראו בו מוזיקאי דגול. ניז’ינסקי נולד בקייב שבאוקראינה, הצטרף לשורות להקת הבלט האימפריאלי הקיסרי, שמכונה כיום ‘קירוב’ ואל תודעת הצופים בעולם הגיע כשהצטרף אל להקתו של סרגי דיאגילב (Sergei Pavlovich Diaghilev) “הבלה רוס” והופיע עמה בפריז. בלטים גדולים כגון “רוח הורד”, “נרקיס”, “קרנבל” ו”פטרושקה” נכתבו במיוחד על ידי מיכאיל פוקין עבורו.

חייו הסוערים תועדו בספרים וסרטים נוצרו בהשראתם. הוא חיי עם אהובו, מנהל הלהקה סרגי דיאגילב, התחתן עם רומולה והיה אב לקירה. יצירותיו התקבלו בתדהמה ועוררו סקנדל גדול בשל עוצמת הביטוי שבהן, הרגשות העזים התפרצו מהן על הבמה והרעיונות האסתטיים נתפרו במבנים כוריאוגרפים מושלמים. הכל היה חדש מדי וחבט בעוצמה גדולה בנפש קהל המחול של תקופתו. בין מחולותיו “אחרה”צ של פאון”, “פולחן האביב” “משחקים” ו”טיל אוילינשפיגיל”.

יצירתו האחרונה “טיל אוילינשפיגיל” נוצרה כך ש 11 תפקידי מחול יחיד נרקדים בה על הבמה בו זמנית. בהופעת הבכורה ניז’ינסקי הופיע בזה אחר זה בכל התפקידים. יצירה זו לא זכתה להרקד במלואה מעולם.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *